با سلام و ادب.احتراما برای جلوگیری از آسیب ریه و سلامت آن با توجه به گردوغبار برای هموطنان خوزستانی توضیح بفرمایید که چه درمانی را نجام دهند؟باتشکر

  1. در هنگام آلودگی هوا، بهتر است حوض یا استخر خانه از آب خالی باشد و از دستگاههای مرطوبکننده هوا در خانه استفاده نشود زیرا همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، رطوبت بالا، فضا را مستعد عفونت و اخلاط بدن را مستعد فساد می‌کند. بنابراین در هنگام آلودگی هوا، هرچه هوای محیط خشکتر باشد، بهتر است.
  2. دوددادن گیاهان و موادی که اصلاحکننده هوا هستند، مناسب است مانند اسفند، سُعد، کندر، صندل، مورد، پوست انار، لادن، مشک، زعفران، عود، عنبر، مصطکی، سندروس، میخک، قُسط، چوب سرو و گز، بادام تلخ و...
  1. داخل به یا سیب را خالی کنید و با گلاب پر کرده، بر حرارت بگذارید تا بوی آن فضای خانه را معطر کند و آلودگی را از بین ببرد.
  2. ظرفی شیشهای را از سرکه و صندل ساییده و مقداری گل ارمنی پر کنید و هرازگاهی ظرف را حرکت دهید تا بوی آن در خانه منتشر شده و هوا را معطر و ضدعفونی 
  3. برای ضدعفونیکردن هوای اتاق، یک لیوان سرکه را در 18-20 لیوان آب ریخته، روی حرارت بسیارکم بگذارید تا پیوسته بجوشد. (نیاز به سرکه زیاد نیست که بوی سرکه در اتاق پیچیده و باعث آزار شود.) همچنین تعدادی پیاز، سیر و نارنج یا هرکدام از آنها که در دسترس بود را از وسط نصف کرده، در گوشه و کنار اتاق و محل نشست و برخاست و به‌ویژه محل خواب اهل منزل قرار دهید و هر 24 ساعت آنها را برداشته و پیاز، سیر و نارنج تازه جایگزین نمایید.
  4. برای رفعآلودگی و ضدعفونیکردن سطوح، طب ایرانیاستفادهازعصارهسركهایپیاز وسیررامطرحمیكند. سیر و پیاز، باتركیباتگوگردیفراوانیكهدارند،ازخوداثرضدمیكروب نشان می‌دهند.برای تهیه آن، پیاز و سیر را رنده کرده، در سرکه بخیسانید و پس از مدتی صاف کنید و آب حاصل را با دستمال به سطوح مورد نیاز بمالید.
  5. ماسک توصیه‌شده توسط حکمای طب ایرانی در زمان آلودگی هوا، عبارت است از پارچهای که با مخلوط موسیر و سرکه، خیس و آغشته شده باشدکه می‌توان این ترکیب را بر روی ماسک‌های کنونی نیز به کار برد.
  6. یکی از بهترین تدابیر دیگر، استفاده از روغن گاو است، چه در غذا و چه برای روغن‌مالی بدن.
  7. تلاوت سوره تغابن نیز در هنگام آلودگی هوا و همه‌گیری بیماریها، برای رفع زیان توصیه شدهاست.

در هنگام آلودگی هوا ممکن است بیماریهایی شایع شوند و علایمی از قبیل تب و اسهال و قی ایجاد کنند. در زمان بروز این بیماریها در یکی از اعضای خانواده، برای جلوگیری از سرایت آن به دیگران، می‌توان از روشهای بالا برای ضد‌عفونی‌کردن هوا استفاده نمود. به‌ویژه پاشیدن مخلوط آب و سرکه به سطوحی که مورد تماس همه می‌باشد، مفید است. برای بیمار نیز از غذاهای ترش

[1]) به شرطی که بیمار سرفه نداشته باشد. 

نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه