تدابیر نقرس

تدابیر نقرس

تدابیر نقرس

نقرس یک بیماری متابولیک است که از ویژگیهای آن التهاب مفاصل حاد یا مزمن است. مهمترین علت آسیب شناختی برای ایجاد بیماری، تجمع کریستال های اورات در مفاصل استخوان، بافت نرم و کلیه است.
حملات این عارضه معمولا به شکل تورم، قرمزی و درد و سوزش شدید مفصل شست پا بروز پیدا می کند؛ البته ممکن است این نشانه ها در زانوها، مچ و قوزک پا هم دیده شود.
در مبتلایان به نقرس ممکن است رسوبات بلوری اسید اوریک در بافت های دیگر مانند زیر پوست، آرنج و مچ دست نیز به صورت برجستگی مشاهده شود که به شکل التهاب و درد بروز پیدا می کند .
یکی از مهمترین تدابیر برای جلوگیری از بروز حمله نقرس، پیشگیری از بروز یبوست طبع و داشتن اجابت مزاج کافی و مناسب است.

پرهیزات:

گوشت قرمز، ماهی کولی، ساردین، دنبلان، دل، قلوه، جگر، مغز، کلهپاچه، چای پررنگ، قهوه، باقلا، لوبیا، بادمجان،عدس، غذاهای سرخ کرده و پرادویه، کنسروها، غذاهای آماده و کارخانه ای، خیارشور، سوسیس، کالباس و پیتزا، پنیر، ماکارونی، الویه، قارچ، انواع نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی، رب گوجه فرنگی.

توصیه ها:

غذاها حتی الامکان با روغن بادام شیرین تهیه شود.

زرشک پلو با گوشت بلدرچین.

سوپ گشنیز :
که در تهیه آن از جو ، گشنیز ، شلغم، خرفه، شوید، گوشت کبک یا بلدرچین ، آلو بخارا و یا آلوچه استفاده شود و در انتهای طبخ به آن به آن آبغوره و روغن زیتون اضافه شود.

آلو که در آب پخته و صاف کرده اید.

سوپ جو با آبغوره

آش با چاشنی های مختلف:
مقداری لپه را با نمک و زردچوبه و آب در دیگ جاداری بریزید و روی آتش ملایم بگذارید و نیم ساعت بجوشانید تا لپه نرم شود. سپس سبزی شامل گشنیز ،جعفری و تره را اضافه کنید و نیم ساعت دیگر بپزید. سپس مقداری برنج را که از قبل مثل کته پخته اید را اضافه کنید و بگذارید آش جا بیفتد. نیم ساعت قبل از برداشتن به عنوان چاشنی مقداری رب انار یا شیره تمرهندی یا شیره زرشک 1 یا آب آلو 2 اضافه کنید. موقع سرو کمی پودر سماق روی آش بپاشید.

قلیه کدو:
پیاز را تفت داده و کدو سبز پوست کنده و خرد نموده را در آن ریخته ، نمک و زردچوبه و کمی پودر تخم شنبلیله اضافه کنید و بگذارید بپزد، وقتی آبش تمام شد و کدو پخته شد، با نان قابل مصرف است.

  • خورشت ریواس
  • خورشت کرفس
  • والک پلو

شیره زرشک:
برای تهیه شیره زرشک مقداری زرشک خشک را در 4 برابر آن آب نیم ساعت بجوشانید. سپس صاف کرده مایع حاصل را بجوشانید تا حجم آن به یک سوم برسد.

نوشیدنی ها:

آب انگور شیرین بدون پوست و هسته( صبح ناشتا 1 لیوان : در صورت امکان آب انگور به عنوان صبحانه محسوب شود و بعد از آن صبحانه میل نشود. + 1 لیوان آب انگور شب ها.
مخلوط آب شلغم، آب ترب 3، آب هویج، آب سیب، آب کاهو روزی 4 استکان میل شود.

سایر نوشیدنی ها:
شربت سکنجبین
شربت سرکه شیره
ماء الشعیر طبی:
جو پوست کنده را با 10 تا 15 برابر آب خیسانده روی شعله ملایم قرار دهید. به محض شکفته شدن جوها، آن را از روی حرارت برداشته سرد کرده و صاف کنید و نیم گرم بنوشید.
شربت لیمو: مقداری شکر را در ظرفی ریخته و رویش را با آب لیموترش تازه بپوشانید و یک شب در ظرف در بسته در هوای معمولی بگذارید بماند. سپس صاف کرده و با مقداری دیگر آبلیمو روی کمی حرارت به قوام آورید.
موقع مصرف با مخلوط آب آهن تاب و عرقیات خارشتر و خارخاسک رقیق شده میل شود.

آب سیب یا شربت سیب :1 بار به صورت رقیق.

شربت آبغوره و رب انار: آبغوره و رب انار را به نسبت 3 به 2 مخلوط کرده و روزی 3 مخلوط شده میل کنید.

شربت زرشک و سیب: آب زرشک 400 گرم، آب سیب رسیده شیرین پوست کنده 800 گرم، آب لیموترش تازه100 گرم، مخلوط کرده و با مقداری شکر به قوام بیاورید و موقع مصرف با آب رقیق کرده بنوشید.اگر زرشک تازه برای آبگیری نبود،مقداری زرشک خشک را در 4 برابر آن آب یک شب بخیسانید ، روز بعد بجوشانید تا
یک سوم آن بماند.

خشکبار:
کنجد خام روزی 1 قاشق مرباخوری، بادام درختی پوست کنده روزی 15 عدد، مویز روزی 15 عدد، عناب روزی10 عدد.

میوه ها:
شاهتوت، هویج، سیب، گلابی، انجیر، آلو سیاه رسیده، انگور شیرین، آلبالو، لیموشیرین، به رسیده، انار، ریواس، تمرهندی.
ضماد: یک عدد شلغم را بپزید و له کنید و روی مفصل دردناک ضماد کنید.
هرشب پشت و اطراف ستون فقرات با روغن بادام شیرین ماساژ داده شود.
طرز تهیه آب ترب: ترب را با کارد ورقه ورقه کرده، کارد را با عسل آغشته و به ورقه های ترب بمالید. سپس آنها را در آبکش ریخته و آبکش را روی کاسه ای قرار دهید تا به تدریج آب زلالی از آن تراوش کند. آب به دست آمده را به عنوان آب ترب مصرف نمایید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *