توصیه های قبل و بعد از حجامت

توصیه های قبل از حجامت:

– هیچگاه با شکم گرسنه حجامت نکنید (خصوصاً صبحانه میل نمائید. )
– 12 ساعت قبل از حجامت سیگار کشیدن ممنوع است.
– یک ساعت قبل از حجامت ، شربت، آب انار یا انار ، عسل ، ماء الشعیر و مایعات فراوان بنوشید . (حداقل 5/2 ساعت قبل و 5/1 ساعت بعد غذا میل شود.)
– در حین حجامت انگشتر عقیق به دست نداشته باشید.
– مصرف لبنیات ممنوع می باشد
– 12 ساعت قبل از حجامت نردیکی (مقاربت جنسی) ممنوع است.
– جهت استمداد از پروردگار متعال برای شفا یافتن و گرفتن نتیجه درمانی بهتر ، با وضو باشید و دعای حجامت – به نقل از حضرت امام رضا (ع).
-را پیش از حجامت قرائت کنید و صلوات بفرستید .(خواندن آیه الکرسی هم اثر شفا بخش کاملی دارد.)
ترتیب و زمانبندی انجام حجامت برای فرد وابسته به طبع و مزاج وی متفاوت است که پزشک حاذق آن را معین و تجویز خواهد کرد.
– حجامت کردن بانوان در ایام عادت ماهیانه ممنوع است.
– هشت ساعت قبل از حجامت غذاهای سرد ، تخم مرغ و ماهی میل نشود.
– حجامت دارای ابعاد وسیع و نکات ظریف فراوانی است که هر پزشکی واقف و مطلع از آن نیست ، سعی کنید نزد پزشکانی حجامت انجام دهید. که دارای دانش و تجربه کافی پیرامون حجامت باشند.
– تفکر غلط رایج این است که انجام حجامت سبب نوعی عادت و اعتیاد به حجامت می شود که اگر مرتب انجام نشود، فرد احساس ناراحتی خواهد نمود. ! این گونه نیست و علت احساس نیاز افراد به حجامت به دلیل غلیظ شدن خون و طبیعت بدن آنان است.

توصیه های پس از حجامت :

– تا 12 ساعت سیگار نکشید.
– تا 24 ساعت ورزش و کار سنگین نکنید.
– تا 24 ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور ، سرد و تندو تیز نخورید.
– برای اینکه جای زخم حجامت باقی نماند ، سه شب متوالی قبل از خواب (به مدت 3 دقیقه) قطعه ای پنبه را به شیر آغشته کرده و روی زخمها بمالید و یا روزی دو مرتبه با لایه ای عسل موضع را آغشته نمائید.
-12 ساعت پس از حجامت می توانید استحمام کنید ( اما موضع حجامت را فقط با آب خالی بشوئید و لیف و صابون نزنید.)
– در صورتی که موضع حجامت کبود و متورم و دردناک بود ،جهت کاهش درد، یخ را داخل نایلون گذاشته و چند مرتبه به مدت یک دقیقه روی موضع بگذارید .در صورت ادامه یافتن درد حتماً با پزشک معالج تماس حاصل نمایید.
– پس از حجامت گاهی ضعف ، سردرد، سرگیجه ، تپش قلب ، گرفتگی عضلات و برخی ناراحتی های جزئی دیگر ممکن است پیش آید ، که اغلب پس از یک الی سه روز برطرف می شود .در صورتی که این ناراحتی ها نگران کننده و آزار دهنده بود حتما ً با پزشک خود تماس بگیرید یا مراجعه حضوری کنید. (مصرف شربت عسل و مزه مزه کردن عسل هر دو ساعت یکبار بسیار مفید است).
– حجامت بار اول ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد یا حتی گاهی ( به طور موقت ) برای مدت کوتاهی موجب افزایش برخی از علائم بیماری و درد شود عجله نکنید و نگران نشوید .با پزشک خود تماس بگیرید یا مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند.
– پس از حجامت 12 ساعت نزدیکی (مقاربت جنسی ) ممنوع است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *