تدابیر افزایش قد

((بسمه تعالی))

   تدابیر افزایش قد:

افزایش قد یک روند دایمی در طول عمر نیست بلکه این پدیده تا زمان بسته شدن صفحات رشد (حدود 20-25 سالگی) ادامه می یابد و بعد از بسته شدن این صفحات، افزایش قد امکانپذیر نیست.

مهمترین عامل رشد از دیدگاه طب ایرانی تامین گرمی و رطوبت مورد نیاز بدن برای ساختن بافتهای جدید است. کودکان و نوجوانان که در سن رشد قرار دارند، به طور طبیعی دارای مزاج سنی گرم و تر هستند. بنابراین هر عاملی که این گرمی و رطوبت غریزی و طبیعی را از بین ببرد، مانع رشد خواهد بود. از جمله مهمترین مواردی که بدن کودکان و نوجوانان را به سوی خشکی پیش برده و از گرما و رطوبت مورد نیاز برای رشد ایشان می کاهد، استفاده از غذاهای آماده و فست فود، غذاهای سرخ کرده و پر نمک و تند، انواع نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی و تنقلات صنعتی مانند چیپس، پفک، کیک و کلوچه، شکلاتهای رنگی و … است. بنابراین از مصرف اینگونه مواد خوراکی باید پرهیز شود.

تدابیر غذایی مفید در افزایش رشد کودکان و نوجوانان:

استفاده از روغن حیوانی و روغن کنجد در غذاها

خامه و عسل یا کره طبیعی و عسل با نان گندم خوب پخته شده

ارده با شیره انگور

گوشت بره، گوشت جوجه مرغ، بلدرچین، میگو

یک لیوان شیر+ 1 قاشق غذاخوری از مخلوط 4 مغز ( بادام+ گردو+ فندق+ پسته) + یک قاشق مرباخوری عسل یا شکر سرخ + کمی پودر دارچین+ 1 قاشق غذاخوری پودر سنجد

شربت لیمو و شربت یونجه

رب سیب و به

نخوداب با گوشت گوسفند، مرغ یا بلدرچین

خوراک پاچه گوسفند با سرکه و گلپر

خوراک سیرابی و شیردان

خوراک زبان با سرکه، گشنیز خشک و زیره

شوربای مرغ با چغندر

فرنی آرد جو با شکر و کنجد

فرنی با پودر بادام

شیربرنج با شیره انگور

ماش پلو، ماشی یا آش ماش

استفاده از سنجد، بادام، مغز هسته زردآلو، مویز، انجیر و چغندر پخته به عنوان تنقلاتمیوه های مفید: سیب شیرین، گلابی شیرین، انگور شیرین، انجیر تازه، توت سفید، هویج، انار شیرین، زردآلوی شیرین، گیلاس، نارگیل برای اطلاع از طرز تهیه غذاها و نوشیدنی های ذکر شده به سایت کیمیامهر طب یا کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی مراجعه نمایید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *