رژیم فیبروم

رژیم فیبروم

رژیم برای فیبروم

قبل از صبحانه:

هر روز صبح ناشتا 1.5 لیوان عرق رازیانه را داغ کرده به حد جوش و 3 قاشق غذاخوری ترنجبین حل و داغ داغ روی آن 3 قاشق غذاخوری خاکشیر (تمیز شده) ریخته و میل شود تا 1 الی 2 ساعت بعد چیزی میل نکنید.

صبحانه: نان سنگک یا لواش برشته (خمیر نباشد) باعسل یا مربای بالنگ یا مربای به یا مربای سیب بدون  شیره (فقط میوه ی مربا میل شود) بدون چای . (می توانید در روزهای مختلف به طور متناوب از مرباهای ذکر شده استفاده کنید.) + مربای آمله یا هلیله و مربای وج (اگیر ترکی)، یا مربای شقاقل حتما در رژیم غذایی باشد.

بادام 20-15 عدد به صورت پوست کنده(مغز سفید آن مصرف شود) یا به صورت حریره بادام یا شیربادام(بادام پوست کنده +یک لیوان آب+ 1 قاشق مرباخوری عسل یا کمی نبات در مخلوط کن مخلوط شود.)

مویز 30-21 عدد

زرده تخم مرغ عسلی

شیره انگور با نان سنکگ

(در روزهای مختلف از موارد ذکر شده برای صبحانه به تناوب استفاده کنید.)

نیم ساعت قبل از ناهار:

پودر بیسموت گیاهی: پودر شیرین بیان 60 گرم + پودر نعناء+ رازیانه+ انیسون شیرین+ زیره سبز و سیاهدانه هر کدام 10 گرم با هم وزن آن شکر مخلوط شود.از مخلوط تهیه شده 1 قاشق مرباخوری با کمی آب و شکر میل شود.

ناهار:  برنج به صورت چلوی آبکش شده  به همراه زعفران یا کمی زیره یا گشنیز

گوشت مصرفی: گوشت بره جوان،گوشت خروس یا کبک یا بلدرچین یا کبوتر یا گنجشک یا گوشت سینه مرغ محلی یا فیله مرغ محلی بدون چربی به صورت کباب یا ته چین یا آب پز کم آب.(گوشتهای مصرفی کاملا بدون چربی باشند)

از سبزیجات و ادویه جاتی مثل شوید ، نعناع،جعفری، زیره ، رازیانه ، انیسون ،دارچین، زعفران ، هل در غذاها استفاده کنید.

از جمله غذاهایی که برایتان مفید است:

  • یک روز در میان سوپ گشنیز میل شود: گشنیز + اسفناج یا برگ چغندر و عدس و برنج و ماهیچه گوسفندی با مرغ بدون چربی و آلو بخارا پخته و میل شود.
  • آش با چاشنی های مختلف:

مقداری لپه را با نمک و زردچوبه و آب در دیگ جاداری بریزید و روی آتش ملایم بگذارید و نیم ساعت بجوشانید تا لپه نرم شود. سپس سبزی شامل گشنیز ، جعفری و تره را اضافه کنید و نیم ساعت دیگر بپزید. سپس مقداری برنج را که از قبل مثل کته پخته اید را اضافه کنید و بگذارید آش جا بیفتد. نیم ساعت قبل از برداشتن به عنوان چاشنی مقداری رب انار یا شیره تمرهندی یا شیره زرشک (1) یا آب آلو (2) اضافه کنید. موقع سرو کمی پودر سماق روی آش بپاشید. هفته ای 3-2 بار از این آش میل کنید.

  • نخودآب: نخود را با 24 ساعت بخیسانید و با پیاز و نمک و زردچوبه و ادویه جات و سبزیجات و گوشتهای ذکر شده خوب بپزید و بکوبید و میل نمایید
  • شوربای گوشتهای ذکر شده با پیاز و زردچوبه و تره و شوید و سایر ادویه جات
  • گوشت بلدرچین یا جوجه مرغ با پیاز وکمی نمک و زردچوبه و زعفران و هل و دارچین و شوید خوب بپزد. در انتهای طبخ 10-5 عدد بادام درختی پوست کنده و خرد شده و کمی روغن زیتون اضافه شود ، چند جوش بخورد و از روی حرارت برداشته شود.با برنج مصرف شود

5/1 کیلو استخوان راسته گوسفند را بدون گوشت و مغز حرام با نمک و پیاز و زردچوبه در دیگ زودپز با آب فراوان حدود 8 ساعت  بپزید تا استخوان ها کاملا نرم شوند.عصاره آن را بگیرید و تفاله را دور بریزید. از مایع غلیظ حاصله یک استکان در هر غذایی که تهیه می کنید بریزید.

قبل و بعد از غذا به اندازه یک عدس سنگ نمک بخورید.

در تمام غذاها به هنگام طبخ یک لیوان آب آهن تاب بریزید. روی تمام غذاها موقع مصرف سماق بپاشید.

نیم ساعت قبل از شام:

پودر بیسموت گیاهی: پودر شیرین بیان 60 گرم + پودر نعناع+ رازیانه+ انیسون شیرین+ زیره سبز و سیاهدانه هر کدام 10 گرم با هم وزن آن شکر مخلوط شود.از مخلوط تهیه شده 1 قاشق مرباخوری با کمی آب و شکر میل شود.

شام: مثل ناهار میل شود یا از فالوده سیب استفاده شود. به این ترتیب که 2- 3عدد سیب رنده شده پوست کنده شیرین با کمی عسل ، 1 قاشق چایخوری تخم فرنجمشک ، با 2 قاشق غذاخوری گلاب و  عرق بیدمشک و کمی عسل و زعفران با نان سنگک میل شود.

میان وعده: یک عدد سیب یا گلابی متوسط شیرین رسیده پوست کنده رنده شده با کمی گلاب و عرق بیدمشک عسل و زعفران  و کمی عرق بهارنارنج و کمی رب شیرین بیان

یا سیب یا گلابی شیرین رسیده پوست کنده پخته شده و له شده با کمی دارچین و زعفران

بجای آب و نوشیدنی: مخلوط آب و عسل یا آب سیب یا شربت سیب مصرف شود. یا شربت رضوی +گلاب و عسل و عرق بهارنارنج و عرق بیدمشک با کمی تخم فرنجمشک و 1 قاشق غذاخوری خاکشیر

شربت سیب: مقدار دلخواه آب سیب را روی شعله بگذارند تا نصف شود،آنگاه آن را صاف کرده و یک شب بماند.سپس دوباره روی شعله ملایم بگذارند تا غلیظ شود.باز صاف کرده و در ظرف شیشه ای بریزند.اگر تابستان بود،چند روزی آن را در آفتاب بگذارند تا ماده آبی آن بخار شود. اگر خواستند شربت شیرین باشد، به ازای هر سه کیلو از افشره سیب  با 420 گرم شکر به قوام بیاورند.

(سیب مصرفی در تمام موارد ، سیب شیرین رسیده پوست کنده باشد)

میوه های مفید: سیب، به، گلابی، انگور شیرین

روی شکم با روغن زیتون و کرچک در جهت عقربه های ساعت روزی 2 بار ماساژ داده شود.

شربت فلوس 2 قاشق صبح 2 قاشق شب

به جای چای از دم کرده های زیر استفاده کنید:

یک قاشق چایخوری گل اسطوخودوس 10 دقیقه در یک لیوان آبجوش دم بکشد و صاف کرده با عسل شیرین کرده  و 6 صبح بنوشید

یک قاشق چایخوری گل همیشه بهار 10 دقیقه در یک لیوان آبجوش دم بکشد و صاف کرده  و با عسل شیرین کرده و 12 ظهر بنوشید

یک قاشق چایخوری  افتیمون 10 دقیقه در یک لیوان آبجوش دم بکشد و صاف کرده  و با عسل شیرین کرده و 6 عصر بنوشید

یک قاشق چایخوری سداب 10 دقیقه در یک لیوان آبجوش دم بکشد و صاف کرده  و با عسل شیرین کرده و شب موقع خواب بنوشید

75 گرم گزنه خشک را به 4 قسمت تقسیم کرده صبح، ظهر، شب، هر بار 1 قسمت را با 5/1 لیوان آب در ظرف استیل یا لعابی بجوشانید تا 1 لیوان بماند و صاف و میل شود.

شب قبل از خواب 50 الی 40 عدد مویز را در سرکه انگوری خانگی خیسانده و صبح شیره آن را کشیده و در طول روز مصرف شود.

زمان غذا خوردن منظم و سر ساعت باشد مثلا 8 صبح، 1عصر و 8 شب. در صورت احساس ضعف از یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی بدون موم به صورت زیر زبانی استفاده شود.مصرف نوشیدنی از نیم ساعت قبل  تا 2ساعت بعد از غذا ممنوع می باشد. از مصرف مخلفات (سالاد و …) همراه غذا خودداری شود.

پرهیزات:

عدس ، بادمجان ، گوشت گاو و گوساله، ماهی، دوغ، ماست، پنیر، سبزیجات و میوه جات با طبیعت سرد مثل گوجه فرنگی، خیار، کاهو، خرفه، هندوانه، هلو، نارنگی، پرتقال و …،قهوه ، نسکافه ، کاکائو، یخ، آب یا نوشیدنی که برای سرد کردن در آن یخ انداخته باشند، غذاهای آماده و موادغذایی کارخانه ای (اعم از چیپس و پفک وکیک و کلوچه و بیسکوئیت و …)، انواع مواد غذایی فراوری شده ،غذاهای مانده و فریزری، سوسیس و کالباس، پیتزا و انواع فست فودها و سس ها، الویه ، ماکارونی ، قارچ ،سیب زمینی، موز،غذاهای تند و شور، ترشیجات، غذاهای بسیارچرب و سرخ شده، روغنهای نباتی جامد و مایع صنعتی،  شیرینی جات مصنوعی، انواع آبمیوه های صنعتی و نوشابه های گازدار

(1) ) برای تهیه شیره زرشک مقداری زرشک خشک را در 4 برابر آن آب نیم ساعت بجوشانید. سپس صاف کرده  مایع حاصل را بجوشانید تا حجم آن به یک سوم برسد.

(2) ) آلو که در آب پخته و صاف کرده اید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *