گزارش یک مورد میگرن شدید درمان شده در طب ایرانی

بیمار خانم 53 ساله ای بود که از 30 سال قبل دچار سردردهای میگرنی شدید می شده است. تمام آزمایشات و سی تی اسکن و ام آرآی نرمال بوده است. بیمار سالها تحت درمانهای متفاوت طب رایج قرار داشت ولی بهبودی حاصل نشده بود. لذا برای ادامه درمان توسط طب سنتی به سلامتکده ولیعصر مراجعه نمود. بیمار اظهار می داشت که هر روز دچار سردرد بسیار شدید می شود که شدت آن به حدی است که از انجام فعالیت های روزانه بازمانده و به گریه می افتد. سردرد با حالت تهوع همراه است. بیمار از سنگینی و نفخ معده، احساس کسالت و بی حالی و استرس و اضطراب شکایت داشت. در اولین ویزیت رعایت پرهیزات عمومی، تدابیر سردرد، رژیم غذایی استاندارد و رژیم سیب به بیمار توصیه شد. داروهای تجویز شده به بیمار عبارت بودند از: عرقیات مفرح با خاکشیر و عسل، چکاندن قطره های نازیل، آلرژی و بنفشه داخل بینی، کپسول اسطخدوس، کپسول ایارج فیقرا با دم کرده فلوس و ترنجبین، حب دوای بلغم با دمکرده بابونه و شیره انگور و عسل، شربت مفرح ابریشمی، کپسول جدوار، روغن مالی سینوس ها، اطراف گوشها و گردن و استفاده از بخور شبانه. اعمال یداوی توصیه شده عبارت بود از بادکش پشت و ساق پاها یک روز درمیان.

ویزیت دوم یک ماه بعد انجام گرفت. بیمار اظهار داشت که با مصرف داروها سردرد و سایر علایم 80درصد بهبود یافته است. به بیمار توصیه شد که دستورات قبلی را همچنان رعایت کند و به غذاهای خود مخلوط پودر آویشن و پودر تخم گشنیز اضافه نماید.

ویزیت سوم 3 ماه بعد از ویزیت دوم صورت گرفت. بیمار اظهار داشت که سردرد و سایر علایم کاملا بهبود یافته است. به بیمار توصیه شد که داروها را به تدریج و در مدت یک ماه کاهش داده و قطع کند.

نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه