گزارش یک مورد آرتروز زانوی بهبود یافته در طب ایرانی

بیمار خانم 86 ساله مورد شناخته شده آرتروز زانو با شکایت درد شدید زانوی چپ و عدم توانایی راه رفتن و انجام فعالیت های روزانه مراجعه نمود. به بیمار توصیه به جراحی تعویض مفصل شده بود که بیمار نپذیرفته و جهت درمان با طب سنتی به سلامتکده ولیعصر مراجعه نمود. در اولین ویزیت برای بیمار رعایت پرهیزات عمومی، دستور پوسته تخم مرغ محلی و تدابیر مفاصل توصیه شد. تاکید شد که بیمار به طور مرتب از بادام درختی، مویز، انجیر و کنجد بوداده استفاده کند. داروهای تجویز شده به بیمار عبارت بودند از: روغن گاوی محلی با عسل و زردچوبه و زعفران به صورت خوراکی، منضج بلغم + بوزیدان+بسفایج+گلقند، حب دواء بلغم +بارهنگ +عرق نعناع+عرق خارشتر و عسل، حب رازی، قرص خونساز، شربت عنصلی با عسل و عاقرقرحا و آنغوزه و سکبینج، بستن دنبه و خرما و روغن مالی موضعی. اعمال یداوی توصیه شده عبارت بودند از: ماساژ، بادکش، رگ گیری و زالودرمانی.

ویزیت دوم 3 ماه بعد از اولین ویزیت صورت گرفت. بیمار اظهار داشت که تدابیر و داروها را طبق دستور رعایت نموده و بهبودی 100 درصد داشته به طوری که دیگر نیاز به جراحی تعویض مفصل ندارد و قادر به انجام فعالیت های طبیعی است.

نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه