معرفی یک مورد بیماری منیر درمان شده توسط طب ایرانی

بسمه تعالی

معرفی یک مورد بیماری منیر درمان شده توسط طب ایرانی

بیمار خانم 40 ساله ای بود که مورد شناخته شده بیماری منیر از 2 سال قبل بود. وی تحت درمان با بتاهیستین روزی 1 عدد و نیز سیناریزین روزی 1 عدد بود. این داروها به مدت کوتاهی (2-1ماه) باعث تخفیف علایم شده بودند اما پس از آن علی رغم ادامه مصرف دارو بیمار عود کرده بود. لذا بیمار توصیه به انجام جراحی شد که وی از آن امتناع نمود و جهت درمان به کلینیک طب ایرانی مراجعه نمود. در اولین ویزیت بیمار اظهار داشت که حملات سرگیجه هفته ای 3-2 بار رخ می دهد و هربار 24 ساعت طول می کشد. در طول این مدت بیمار تعادل نداشت و حتی در حالت خوابیده و با چشمهای بسته نیز احساس سرگیجه می نمود. سردرد، سنگینی سر، وزوز گوش چپ، تهوع و استفراغ نیز وجود داشت. سرمای هوا بیمار را بسیار اذیت می کرد و سرگیجه و سایر علایم در پاییز و زمستان بسیار تشدید می شد و در بهار و تابستان تخفیف می یافت. بیمار از تشدید خلط پشت حلق در پاییز و زمستان شکایت داشت و خستگی و خواب آلودگی دایمی در این 2 فصل را ذکر می نمود. در معاینه بیمار چاق به نظر می رسید و حرکات نسبتا کند و همراه با سستی داشت. پوست بدن بیمار در لمس سرد و کمی مرطوب بوده و رنگ پوست مایل به سفیدی بود. نبض نیز ضعیف لمس می شد. بیمار سابقه بیماری دیگری را ذکر نمی کرد. عادت ماهانه وی نیز طبیعی و منظم بود.

تدابیر و داروهای تجویز شده در اولین ویزیت طب ایرانی عبارت بود از:

پرهیزات:

 • پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های با مزاج سرد (مخصوصا سرد و تر) مانند ماست، دوغ، خیار، کاهو و ...
 • پرهیز از مصرف فست فود، کنسروها، غذاهای سرخ کرده و نوشابه و آبمیوه های صنعتی
 • مصرف غذاها و نوشیدنی های با مزاج گرم (مخصوصا گرم و خشک) مانند اضافه کردن ادویه جاتی مانند زیره و زعفران به غذاها، نوشیدن شربت آب و عسل و لیموترش به جای آب، اضافه کردن شیره انگور به رژیم غذایی

توصیه ها:

 • رعایت تدابیر خوردن و نوشیدن اعم از پرهیز از مصرف نوشیدنی ها و مخلفات همراه با غذا، پرهیز از خواب بلافاصله بعد از غذا، خوب جویدن و آرام غذا خوردن و ...
 • شیر بادام (15 عدد بادام درختی خام پوست کنده با 1 لیوان آب و 1 قاشق مرباخوری عسل که در مخلوط کن تهیه شده باشد) روزی 3 استکان
 • مویز روزانه 20 عدد
 • انجیر خشک روزانه 7 عدد
 • ژل رویال 0.5 گرم روزانه با عسل

داروهای خوراکی:

 • دم کرده بابونه با عسل روزی 4-3 استکان
 • کپسول اسطخدوس روزی 2 عدد
 • دوائ بلغم روزی 3 عدد بعد از غذا
 • حب راحت روزی 1 عدد

سایر تدابیر:

ماساژ پیشانی، اطراف گوشها و گردن از بالا به پایین با روغن بابونه روزی 100 بار هر بار 1 دقیقه

بیمار یک ماه بعد از رعایت تدابیر و مصرف داروها مراجعه نمود و اظهار داشت که در روزی که  دچار حمله سرگیجه و تهوع شده بود، مصرف داروهای طب ایرانی را شروع کرد و پس از 3-2 ساعت سرگیجه و تهوع برطرف شد. با ادامه داروها در مدت 2 هفته سنگینی سر، وزوز گوش، عدم تعادل و سایر علایم نیز برطرف شد. در معاینه نبض قوت یافته بود.

به بیمار توصیه شد که داروها را با دستورات قبلی ادامه دهد و بتاهیستین و سیناریزین را قطع نماید. ویزیت سوم 2 ماه بعد از صورت گرفت و بیمار اظهار داشت که در 2 ماه گذشته هیچ علایمی نداشته و خستگی و خواب آلودگی نیز کاملا برطرف شده بود.

با توجه به بهبود علایم به بیمار توصیه شد که در طی 2 ماه بعد داروها را به تدریج کاسته و قطع کند.

بیمار یک ماه بعد از قطع کامل داروها مراجعه نمود در حالی که شاداب و سرحال به نظر می رسید و هیچ شکایتی از بیماری نداشت. به بیمار توصیه شد که پرهیزات تجویز شده را حتما رعایت کند.

در حال حاضر13 ماه از آخرین مراجعه بیمار می گذرد و طی پیگیری های انجام شده هیچ علایمی از بیماری وجود ندارد.

دیدگاه‌ها   
-1 #1 مدیر سایت 1398-10-07 12:56
به نقل از امید نجفی:
سلام من خانمم منیر گوش داره گوش سمت راست قرص زینک و تریامترن و سیتاریزین دکتر تجویز کرده صدای ضربان قلب و خش خش خیلی زیاد و خودش میگه که از صدای ناگهانی اینطوری شده ایا درمان میشه لطفا اگه راه حلی برای این مساله هست کمک کنید ممنون میشم .

سلام توصیه ها و تدابیر فوق را رعایت نمایید و برای درمان تکمیلی فرم شرح حال را پر کرده و برای ما ارسال کنید.
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه