معرفی یک مورد درمان آبسه پستان با طب ایزانی

بیمار، خانم 27 ساله ای بود، که با شکایت آبسه‌ی پستان ، درد و سفتی پستان مراجعه کرده بود، وی از تب و لرز شبانه هم شکایت داشت و تحمل سرما را نیز نداشت. از علایم دیگر بیمار: درد معده و دردی که به پشت انتشار می یافت، ورم دست‌ها و خستگی زودرس، سنگینی، سردرد و خلط پشت حلق بود.

بیمار داروی خاصی مصرف نمی‌کرد و لازم به ذکر است 3 ماه قبل از مراجعه بیمار آبسه‌ی خود را تخلیه کرده بود و دوباره آبسه عود کرده بود و بزرگتر شده بود. از تاریخچه‌ی شیردهی بیمار یکسال می‌گذشت و عادت ماهانه بیمار منظم بود. بیمار قبل از مراجعه‌ به درمانگاه طب سنتی توسط پزشک طب رایج ویزیت شده بود و تحت درمان آنتی بیوتیکی و تخلیه آبسه قرار گرفته بود اما با گذشت دوره‌ی درمان مجددا آبسه ی بیمار عود کرده بود و به دنبال آن به درمانگاه طب ایرانی مراجعه نمود.

در مراجعه‌ی نخست برای بیمار پرهیزات و داروها‌ی زیر تجویز شد:

پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی با مزاج سرد (مخصوصا سرد و تر) مانند ماست، دوغ، خیار، کاهو، بادنجان، گوجه ...

مصرف نوشیدنی‌هایی با طبع گرم مخصوصا (گرم و خشک) مانند نوشیدن آب و عسل به جای آب و اضافه کردن زیره و زعفران به غذاها و اضافه کردن بادام درختی به رژیم غذایی، جویدن سقز

رعایت تدابیر خوردن و نوشیدن اعم از مصرف نوشیدنی و مخلفات همراه غذا .

پرهیز از خواب بلافاصله بعد از غذا

خوب جویدن و آرام جویدن غذا

پیاده روی روزانه 30 دقیقه          

ورزش مرتب و روزانه

داروهای خوراکی:

قرص بلغم همراه مفرحات روزانه 6 عدد

ماء الجبن  همراه با افتیمون

داروهای موضعی

ضماد نوره به همراه سرکه روی محل آبسه پستان

بیمار یک هفته بعد از شروع داروها و تدابیر مراجعه نموده و اظهار داشت که با شروع دستورات خیلی احساس بهبودی داشته است و از نظر ظاهری مشکل تقریبا برطرف شده بود. در این مرت ترشح از نوک پستان داشت و به مرور آبسه تخلیه شده و ورم کاهش یافته بود.  اجابت مزاج 2 بار در روز و درد معده بهبود یافته بود. در معاینه نیز از ظاهرا قرمزی و تورم از بین رفته بود و فقط کمی سفتی اطراف پستان باقی مانده بود. در جلسه‌ی سوم مراجعه که یکماه بعد از ویزیت دوم بود، اثری از علایم بیماری در بیمار قابل مشاهده نبود. در آخرین ویزیت بیمار نیز که 6 ماه پس از ویزیت سوم بود، شکایت جدید و خاصی وجود نداشت و بیمار کاملا بهبود یافته بود.

نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه