گزارش یک مورد پنومونی درمان شده در طب ایرانی

درمان عفونت ریه در بیمار بستری در آی سی یو توسط طب ایرانی

بیمار آقای 28 ساله در تاریخ 9/5/90 در حالی که راکب موتورسیکلت بوده به دنبال تصادف با کامیون در بیمارستان بستری شد. بیماردر طی 5 روز اول بستری تحت جراحی های متعدد قرار گرفت. در روز ششم دچار تب 38 درجه شد و این تب در درجات پایین همچنان تا روزنهم بستری ادامه یافت. در روز نهم تنفس بیمار تند شد و تحت درمان با اکسیژن از طریق بینی قرار گرفت. آزمایشات تشخیصی انجام گرفت. در روز سیزدهم بستری تعداد تنفس بیمار افزایش یافت و به 43 تنفس در دقیقه رسید. لذا برای وی لوله داخل نای تعبیه گردید و در آی سی یو بستری شد. پس از انجام کشت ها و آزمایشات متعدد سر انجام منشا عفونت در ریه بیمار تشخیص داده شد.

بیمار در طی مدت تب دار بودن تحت درمان با انواع آنتی بیوتیک ها قرار گرفته بود که به تناوب بر حسب وضعیت وی تغییر می کرد ولی علیرغم این درمان ، تب و نارسایی تنفسی همچنان ادامه داشت. در ضمن در طی این مدت رژیم غذایی بیمار تحت نظر یک متخصص تغذیه تنظیم می شد و شامل مواد غذایی مختلف از جمله شیر ، سفیده تخم مرغ ، مغز گردو ، جوانه گندم ، خرما ، عسل ، آب پرتقال و سیب با موز ، پنیر ، سیب زمینی آب پز ، ماهی ، گوشت قرمز ، سبزیجات پخته ( کرفس ، گوجه فرنگی ، لوبیا سبز ، کدو ، قارچ) ، برنج ، ماست ، کشک ، دوغ و عدس بود و از زمان بستری در ICU مصرف پوره میوه جات  ، ژله ، موز له شده ، هویج پخته و آب هویج نیز به این رژیم غذایی اضافه شده بود که هر 3 ساعت مقداری از این مواد غذایی برای تغذیه بیمار استفاده می شد.همچنین در طی این مدت بیمار دچار کمخونی شدید بوده و جمعا 5 واحد خون دریافت نموده بود.

در روز پانزدهم بستری به دنبال عدم بهبود وضعیت بیمار و وخیم تر شدن حال او علیرغم درمان با آنتی بیوتیک های متعدد و رژیم های غذایی ذکر شده، پزشک معالج طی نامه ای که در آن ذکر شده بود که وضعیت بیمار بسیار وخیم بوده و از دیدگاه طب رایج امید چندانی برای بهبودی و ادامه حیات وی نیست، مشاوره و ویزیت توسط پزشک طب ایرانی درخواست نمود. در هنگام اولین ویزیت طب ایرانی بیمار انتوبه بود و تب بین 39.5-40 درجه داشت. همچنین تجمع نفخ و گاز در معده و روده ها و عدم دفع مناسب مدفوع وجود داشت. لذا دستورات تغذیه ای به این شرح برای بیمار تجویز شد:

صبحانه : یک قاشق چایخوری آویشن شیرازی به صورت دم کرده به اضافه یک قاشق مرباخوری عسل و یک قاشق چایخوری پودر گردوی تازه

ساعتی پس از صبحانه : آب گلابی تازه 2-1 عدد

5/1 ساعت پس از مصرف آب گلابی : 30 سی سی سکنجبین طبیعی

ناهار: 4/3 فنجان برنج خوب پخته شده به اضافه گوشت یک عدد بلدرچین که با پیاز و زعفران و ادویه و روغن زیتون خوب بپزد و با برنج در مخلوط کن ، مخلوط شود. غذای فوق به صورت منقسم در 3-2 وعده به بیمار به فاصله یک تا یک و نیم ساعت داده شود.

2 ساعت بعد از ناهار: 30 سی سی سکنجبین

1 ساعت بعد : دم کرده آویشن و عسل با دستور ذکر شده بدون گردو

شام : گوشت بلدرچین با برنج پخته با دستور مذکور

2 ساعت بعد از شام : 30 سی سی سکنجبین

شب هنگام خواب: دم کرده آویشن و عسل با دستور مذکور

به دنبال تجویز رژیم  فوق ، رژیم غذایی قبلی بیمار به کلی قطع شده و بطور مطلق ازاین رژیم غذایی پیروی شد.

با اجرای دستورات فوق در روز شانزدهم – یک روز پس از ویزیت اول- تب بیمار به 9/37 کاهش یافت و در روز هفدهم کاملا قطع شد. در روز هجدهم لوله نای خارج شده و بیمار تحت درمان با اکسیژن از طریق بینی قرار گرفت. در روز بیست و یکم بیمار مجددا توسط پزشک طب ایرانی ویزیت شد . بیمار همچنان تحت درمان با اکسیژن  در ICU قرار داشت اما خود بیمار صحبت می کرد و تعداد تنفس 33 در دقیقه بود. نفخ و گاز معده و روده ها و وضعیت دفع بهبود یافته بود.

نتایج آزمایشات بیمار در این تاریخ :

توصیه به ادامه دستورات قبلی به اضافه دستورات جدیدی به شرح زیر شد :

  • جایگزینی گوشت سردست گوسفندی به جای گوشت بلدرچین
  • اضافه کردن انبه رنده شده با شکر به عنوان میان وعده
  • اضافه کردن عرق پوست و ریشه کبر به رژیم غذایی بیمار

با رعایت رژیم غذایی فوق بیمار در بیست و دومین روز بستری ، هوشیار و با علایم حیاتی نرمال از ICU ترخیص و به بخش منتقل شد.

بیمار در روز بیست و چهارم مجددا توسط پزشک طب ایرانی ویزیت شد که کاملا هوشیار بود . صحبت می کرد و می خندید . علایم مشکل تنفسی نداشت. دفع نرمال بود. علایم حیاتی پایدار بود. تعداد آنتی بیوتیک های تجویزی برای بیمار کاهش یافته و کمخونی اصلاح شده بود.

در نهایت بیمار چند روز بعد پس از بهبود وضعیت اندامها و سایر مشکلات ، از بیمارستان مرخص شد.

نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه