ترومای شدید دست

گزارش مورد

آقای 73 ساله در سال 1388 در اثر تصادف با اتومبیل با ترومای شدید دست راست به عنوان بیمار سر پایی به بیمارستانی در تهران مراجعه کرده بود و تحت 3 مرتبه عمل جراحی قرار گرفته بود. به دلیل عدم موفقیت در درمان انگشتان دست، حدود 17 روز بعد پزشکان پیشنهاد قطع 4 انگشت واستفاده از پوست انگشتان از کار افتاده برای پوشاندن روی دست را دادند  که با عدم رضایت بیمار مواجه شدند. 20 روز بعد از تروما، بیماربرای درمان با طب سنتی به کلینیک طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران مراجعه کرد. وضعیت دست راست بیماردر هنگام مراجعه به این شرح بود: انگشت اول ظاهرا سالم با خراشیدگی های سطحی پوست. انگشت دوم نیز دچار تورم و ادم بوده وقسمت داخلی دارای ضایعه و بخیه شده بود و ناخن نیز داشت. انگشت سوم دچار تورم و قرمزی و ترشحات چرکی بود، بند اول دارای ناخن وقسمت خارج بند دوم وسوم دچار ضایعه بوده و فاقد پوست ومخاط دارای ضایعه عمیق و چرکی و بخیه شده بود. انگشت چهارم دارای ناخن وقسمت خارجی بند اول آن فاقد پوست و دچار ضایعه مخاطی عمیق،قسمت خارجی بند دوم و سوم نیز دچار ضایعه مخاطی و فاقد پوست و مخاط زیرین و عضلات مشهود و دارای ترشحات چرکی زرد رنگ بوده و بخیه شده بود. انگشت پنجم دارای ناخن و انتهای بند اول دچار ضایعه، قسمت خارجی بند دوم بدون عضله و پوست و استخوان مشهود بود. مچ دست راست بیمار دچار دفورمیتی بود. نبض دست راست بیمار مختصری ضعیف تر ازنبض دست چپ بود و بقیه قسمتهای اندام فوقانی راست مشکل خاصی نداشت.

در معاینه بیمار فردی لاغر اندام بود که رنگ پریده و بی حال به نظر می رسید.

اولین اقدام درمانی برای بیمار زالو درمانی و دبریدمان بافتهای نکروزه بود. سپس زخم  با عرقیات بومادران، آویشن، مرزنجوش،بابونه پونه شستشو داده شد.همچنین ضمادی که  متشکل از  برگ کلم سبز، برگ اسفناج، گل ختمی و کره محلی می باشد با تدابیر لازم طب سنتی آماده شده وجهت اسقاط اجزای فاسد زخم در اطراف زخم گذاشته شد. مرهم ملحم یا گوشت آور تهیه شده از مردار سنگ، جهت ترمیم بافتهای از بین رفته دست روی ضایعه استفاده شد. البته قبل از استفاده از آن مقداری روغن ترکیبی هوفاریقون روی زخم ریخته می شد.

سپس برای بیمار داروهایی جهت استفاده روزانه  توصیه شدکه عبارت بودند : دمکرده عفونت ،  که مواد اصلی آن تشکیل شده ازپونه،آویشن،مرزنجوش را بجای چای 3 بار درطول روز، حب افتیمون روزی 2عدد، حب بید روزی 2 عدد وپماد صبر زرد که برای تسکین درد به صورت موضعی روزی دو بار.خوردن شیر وگلاب وگیاه افتیمون روزی 3  لیوان.

توصیه های تغذیه ای که برای بیمار انجام شد عبارت بودند از:  ،خوردن بادام درختی پوست گرفته روزی 15 عدد ونیز استفاده از  مویزهنگام صبح در حالت ناشتا.

همچنین پرهیزاز مواد غذایی خاص مثل  بادمجان، عدس، گوجه فرنگی، خیار، ماست، چای، انواع سس، شکلات، کاکائو و قهوه، غذاهای کارخانه ای مثل کمپوت، کنسرو، نوشابه ،آب یخ و غذاهای خیلی ترش برای او در نظر گرفته شد.

در ویزیت دوم که یک روز بعد انجام شد علاوه بر موارد ذکر شده، داروهای زیر نیز به بیمار تجویز گردید. شربت مفرح ابریشمی -شامل ابریشم،عنبر،مشک و میخک- 3 بار در روز هر بار یک قاشق غذاخوری همراه با یک لیوان مخلوط عرقیات بیدمشک و بهارنارنج

 کپسول صبر زرد نیز روزی یک عدد

 همچنین زالو درمانی جزء برنامه روزانه بیمار به مدت 10 روز قرار گرفت.

با مصرف داروهای فوق به تدریج شرایط فیزیکی بیماررو به بهبود رفت .وزن بیمار اندکی افزایش یافته و رنگ چهره بهبود یافت. درطی 3-4 روز ابتدای درمان با طب ایرانی، ادم انگشتان و پشت دست تاحدود زیادی کاهش پیدا کرد و زخمها رو به بهبود رفت. حرکت انگشتان بعد از دو هفته تا حدود زیادی بهبود یافت.ترمیم رباط ها و اعصاب دست، عضلات و پوست به تدریج صورت گرفت. البته ترمیم کامل پوست حدود یک ماه به طول انجامید. بهبودی دست تاجایی پیش رفت که نه تنها انگشتان قطع نشد بلکه در حال حاضر بیمار کارهای شخصی را با دست راست انجام می دهد وتنها درمان در حال حاضر بیماراستفاده از روغن بادام موضعی برای جلوگیری از خشک شدن پوست تازه تشکیل شده می باشد.

 

   دست بیمار قبل ازشروع درمان
دست بیمار قبل از درمان

 

دست بیمار در حین زالو درمانی

زالو درمانی در تروما

 

 

دست بیمار بعد از درمان

دست بیمار بعد از درمان

 

نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه