افراط طمث

افراط طمث به معنی افزایش میزان خونریزی است که یا درایام قاعدگی اتفاق بیفتد یا به صورت قاعدگی طول کشیده باشد و یا در غیر زمان قاعدگی اتفاق بیفتد که به آن استحاضه می گویند. در طب امروزی به خونریزی زیاد در هنگام عادت ماهیانه اصطلاحا منوراژی می گویند که حالتی است که در آن خونریزی قاعدگی بیشتر از 7 روز طول بکشد و با تامپون یا پوشک نتوان آنرا کنترل کرد و یا حاوی لخته های بزرگ خون باشد که گاهی اوقات این حالت با درد قسمت تحتانی شکم همراه است.

علت افراط طمث
از دیدگاه طب رایج ، خونریزی شدید یا طول کشیده قاعدگی می تواند یک علامت در بیماری رحم مثل فیبروئیدها، پولیپ رحم یا سرطان رحم باشد. یا از عوارض IUD یا حتی به علت سقط جنین یا مشکلات خونی مثل سرطان خون یا در اثر عواملی که موجب کاهش پلاکت خون می شوند باشد و گاهی بدنبال یک اختلال هورمونی مثل کم کاری تیروئید مخصوصا در خانمهای با اضافه وزن دیده می شود.
از دیدگاه طب ایرانی، یکی از راههای دفع فضولات از بدن زنان خونریزی ماهیانه است. اما گاهی این خونریزی بیش از حد معمول است که دو حالت دارد؛ یا طبیعت برای دفع ماده نامناسب خاصی این خونریزی را افزایش داده است که در این حالت خونریزی خوب است و بدن بیمار از مواد نامناسب پاکسازی می شود. اما در غیر این صورت این خونریزی حالت مرضی پیدا می کند . علل مرضی خونریزی زیاد رحمی یا ناشی از علل رحمی مانند ضعف رحم و عروق آن به سبب سوءمزاج ، سایر بیماری های رحم ، باز شدن عروق به دنبال سوء مزاج یا تروما و آسیب رگ (زایمان سخت، ضربه و ...) ، یا به علل غیر رحمی مثل غلبه خون بر بدن ، ضعف بدن یا رقت و لطافت خون می باشد.
ادامه دارد...

نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه