پرهیزات کلی برای تمام بیماران


«پرهیزات کلی برای تمام بیماران»
انواع روغن های نباتی و مایع، انواع کره های گیاهی و مارگارین، انواع آبمیوه ها (کارخانه ای)، انواع مواد خمیری و حجیم (ماکارونی، لازانیا، رشته های صنعتی و..)، انواع مواد مخدر و دخانیات (سیگار و... )، انواع نوشیدنی های گازدار (نوشابه، دلستر و...)، انواع سس (مایونز، کچاپ، گوجه فرنگی و کارخانه ای، انواع ساندویچ پیتزا، خمیر و پنیر پیتزا، انواع فراورده های گوشتی (سوسیس، کالباس، همبرگر، کباب لقمه و...)، انواع تنقلات مصنوعی (پفک، چیپس، آدامس، شکلات و کاکائو، اسنک، نوشمک، یخمک و...)، قند، شکر مصنوعی و هرآنچه در آن قند و شکر مصنوعی به کار رفته است، انواع شیرینی جات قنادی، بیسکوییت و آب نبات، انواع نان های سفید (فانتزی و نان هایی که دارای آرد نول می‌باشد)، مرغ و تخم مرغ ماشینی، کشک کارخانه ای، رب گوجه فرنگی کارخانه ای، سرکه، آبغوره و آبلیموی کارخانه ای، انواع کمپوت و کنسرو صنعتی، یخ و آبی که یخ در آن ذوب شده باشد، آب نارنج جوشیده شده در غذا، انواع بستنی و فالوده صنعتی، چای سیاه و غلیظ، خوردن غذاهای پرچرب، انواع غذاهای آماده، انواع نوشابه های الکلی، انواع میوه جات غیر فصلی، گوشت گاو (گوشت گوساله کمتر استفاده شود بویژه کسانی که دارای طبع سرد میباشند)، میوه جات و خیار و گوجه گلخانه ای، سرخ کردن، خوردن غذاهای مختلف روی هم، خوردن نمک زیاد، انواع غذاهای شور (خیارشور، ماهی دودی و کارخانه ای، انواع ترشیجات که با سرکه های صنعتی تهیه شده باشند (کارخانه ای)، انواع فراورده های لبنی پاستوریزه (ماست، شیر، خامه، سرشیر، پنیر و دوغ)، کشمش و زرشک تیزابی، خوردن غذاهای مانده، بیات و فریز شده، استفاده از زود پز، سرخ کن، مایکروفرو، انواع ادویه جات تند (مرتب و زیاد)، غذاهای رستورانی، انواع مواد کافئین دار (قهوه، نسکافه و...)، استفاده از لوازم بهداشتی آرایشی و رنگ موی شیمیایی
غذاهایی که با هم خوردنشان ممنوع است
لبنیات با گوشت سفید (مرغ، ماهی و..)، تخم مرغ و ماهی، سرکه و هلیم، لبنیات و ترشیجات، پنیر و ماست چکیده، پنیر و بادام، سرکه و عدس و یا سرکه و ماش، سرکه و ماست، ماست و ترب، شیر برنج و سویق(آردگندم)، انار و هلیم، خربزه و عسل، خربزه و مویز و یا خربزه و انبه، کله گوسفند و انگور، خوردن اغذیه گرم و سرد با هم، خوردن غذاهایی که دارای طبیعت سرد هستند با همدیگر، خوردن غذاهایی که دارای طبیعت گرم هستند با همدیگر، خوردن غذاهای نفخ آور به همراه اغذیه نفخ آور
خوردن غذاهایی که بر روی غذاهای قبلی ممنوع است
خوردن سرکه بعد از برنج، آشامیدن آب سرد بعد از غذاهای گرم و یا بعد از استحمام، آشامیدن آب سرد بعد از خوردن میوه‌ها خصوصا میوه های سرد مانند خربزه و هندوانه، آشامیدن آب گرم بعد از غذای شور، آشامیدن آب سرد هنگامی که معده خالی باشد مثلا ناشتا، خوردن ترشی بعد از شیرینی، آشامیدن آب سرد بعد از ورزش و ریاضت و حرکات سنگین، خوردن خربزه و هندوانه بر روی آب گوشت و گوشت ها باعث سنگینی و حدوث امراض متعدد می شود، آشامیدن آب سرد و بلافاصله خوابیدن، آشامیدن آب بلافاصله پس از صرف غذا خصوصا در سردمزاجها، آشامیدن آب در هنگام غذا خوردن، آشامیدن آب بعد از خوردن غذاهای ترش، شیرین و خوردن ادویه اسهال آور، آشامیدن آب سرد بعد از غذا و بعد از شیرینی ها باعث آسیب رساندن به دندانها و افتادن زودرس آنها می شود.
آداب صحیح غذا خوردن
- پیش از شروع به غذاخوردن و پس از آن دستها را بشویید.
- در آغاز خوردن غذا بسم الله الرحمن الرحیم بگویید و نیز اگر قصد خوردن از چند نوع غذا را دارید باز هم نام خداوند متعال را یاد کنید و در آخر غذا الحمدالله و در آخر نوشیدن آب امام حسین علیه السلام را یاد کرده و بر قاتلان آن حضرت لعنت بفرستید.
- با دست راست غذا بخورید.
- لقمه ها را کوچک برداشته و خوب بجوید.
- مدت زمان غذا خوردن را طولانی نمایید.
- در اول و آخر غذا مقدار کمی نمک (به صورت چشیدن میل فرمایید).
- پس از غذا خوردن به پشت دراز کشیده و پای راست را روی پای چپ بگذارید
- بعد از اتمام غذا نخوابید ولی درازکشیدن مانعی ندارد.
- در اول روز و در اول شب غذا بخورید و از خوردن غذا در میان روز و شب بپرهیزید و یا اینکه یک وعده در میان غذا میل شود.
- میوه ها و سبزی ها را (به جز کاسنی) پیش از خوردن تمیز بشویید.
- از خوردن غذا در حال سیری پرهیز نمایید.
- قبل از آنکه سیر شوید، دست از طعام بکشید.
- از خوردن غذای داغ و سرد و فوت کردن به چیزهایی که می خورید یا می آشامید پرهیز کنید.
- آب را به صورت مکیدن از میان دو لب و به صورت آرام بیاشامید
- در روز آب را به صورت ایستاده و در شب به صورت نشسته بنوشید.
- خوردن و آشامیدن شما به خاطر وجود میل و گرسنگی باشد و نه از روی شهوت و همچنین از آشامیدن زیاد آب پرهیز نمایید.
- از جای شکسته، کوزه و لیوان هر ظرف دیگر و نیز جایی که دسته آن قرار دارد نیاشامید.
توصیه‌ها
- قبل و بعد از هر وعده غذایی کمی نمک طبیعی (سنگ نمک یا نمک دریایی) چشیده( مزمزه ) شود. در صورت تشنگی نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت و نیم بعد از غذا آب میل شود و در هنگام غذا خوردن آب و مایعات میل نشود. مویز هر صبح 21 تا 30 عدد تا 1 ماه میل شود. برای کسانی که کم خونی دارند به شرطی که مشکل معده نداشته باشند، 40 تا50 تا مویز را از شب در سرکه انگور خانگی خیسانده و روز بعد شیره آن را گرفته و در طول روز با نوشیدنی‌ها، نان و غذا میل شود. خاکشیر 1 تا 3 قاشق غذاخوری صبح ناشتا با آب جوش گرم میل شود و تا 1 ساعت بعد چیزی میل نشود. (برای غیر دیابتی‌ها با کمی نبات داغ یا شکر یا عسل مصرف شود)
- سوپ جو با سبزیجات و جوانه‌ها و .... + آبغوره و روغن زیتون 1 وعده غذایی روزانه
- سبوس گندم، سبوس برنج و جوانه ها در غذاها اضافه شود.
- سالاد هویج + کاهو + روغن زیتون (بدون خیار و گوجه)
- در صورت مصرف ماهی حتما با مصلحات و بعد از آن هم خرما میل شود.
- روغن مالی بدن با روغن بنفشه توصیه می شود.
- نوشیدنی روزانه آب و عسل و لیمو ترش یا شربت رضوی با عرقیات مفرح و عسل گرم گرم میل شود.
- به جای روغن نباتی جامد و مایع معمول در بازار از روغن‌های طبیعی نظیر کنجد، زیتون، هسته انگور و یا روغن حیوانی طبیعی استفاده شود. می‌توان شیرینی‌های طبیعی مانند عسل، شکر سرخ، شیره انگور، مویز، توت خشک، کشمش را جایگزین قند و شیرینی‌های مصنوعی کرد.
- همچنین شیر‌های گیاهی مانند شیر بادام، شیر گردو، شیر پسته، شیر خرما و یا شربت‌های طبیعی نظیر شربت عسل با آب لیمو ترش تازه، عرق بهار نارنج، شربت شاه‌توت و .... و انواع دم کرده‌های گیاهی سنتی مناسب با طبع و مزاج جایگزین خوبی برای آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های صنعتی می‌‌‌باشند. توصیه می‌‌‌شود به جای استفاده از غذاهای مانده، بیات و فریز شده از سبزی‌های خشک کرده و یا گوشت و غذاهای تازه استفاده شود. برای استفاده بهتر از غذاها و مصلحات آنها کتاب تغذیه در طب ایرانی، اسلامی و کتاب تغذیه و روزه داری مطالعه شود.

دیدگاه‌ها   
0 #2 مدیر سایت 1395-07-28 18:33
به نقل از آسمان:
خرما و گردو برای همه مضر است؟

با سلام
خیر برای كسانی كه سردرد دارند مناسب نیست.
نقل قول کردن
0 #1 سما 1394-07-20 17:04
خرما و گردو برای همه مضر است؟
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه