توصیه های قبل و بعد از حجامت

توصیه های قبل از حجامت:
- هیچگاه با شکم گرسنه حجامت نکنید (خصوصاً صبحانه میل نمائید. )
- 12 ساعت قبل از حجامت سیگار کشیدن ممنوع است.
- یک ساعت قبل از حجامت ، شربت، آب انار یا انار ، عسل ، ماء الشعیر و مایعات فراوان بنوشید . (حداقل 5/2 ساعت قبل و 5/1 ساعت بعد غذا میل شود)
- در حین حجامت انگشتر عقیق به دست نداشته باشید.
- 12 ساعت قبل از حجامت نردیکی (مقاربت جنسی) ممنوع است.
- جهت استمداد از پروردگار متعال برای شفا یافتن و گرفتن نتیجه درمانی بهتر ، با وضو باشید و دعای حجامت – به نقل از حضرت امام رضا (ع)
-را پیش از حجامت قرائت کنید و صلوات بفرستید .(خواندن آیه الکرسی هم اثر شفا بخش کاملی دارد.)
ترتیب و زمانبندی انجام حجامت برای فرد وابسته به طبع و مزاج وی متفاوت است که پزشک حاذق آن را معین و تجویز خواهد کرد .
- حجامت کردن بانوان در ایام عادت ماهیانه ممنوع است.
- هشت ساعت قبل از حجامت غذاهای سرد ، تخم مرغ و ماهی میل نشود.
- حجامت دارای ابعاد وسیع و نکات ظریف فراوانی است که هر پزشکی واقف و مطلع از آن نیست ، سعی کنید نزد پزشکانی حجامت انجام دهید. که دارای دانش و تجربه کافی پیرامون حجامت باشند.
- تفکر غلط رایج این است که انجام حجامت سبب نوعی عادت و اعتیاد به حجامت می شود که اگر مرتب انجام نشود، فرد احساس ناراحتی خواهد نمود ! این گونه نیست و علت احساس نیاز افراد به حجامت به دلیل غلیظ شدن خون و طبیعت بدن آنان است .

 


توصیه های پس از حجامت :
- تا 12 ساعت سیگار نکشید .
- تا 24 ساعت ورزش و کار سنگین نکنید.
- تا 24 ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور ، سرد و تندو تیز نخورید.
- برای اینکه جای زخم حجامت باقی نماند ، سه شب متوالی قبل از خواب (به مدت 3 دقیقه) قطعه ای پنبه را به شیر آغشته کرده و روی زخمها بمالید و یا روزی دو مرتبه با لایه ای عسل موضع را آغشته نمائید.
-12 ساعت پس از حجامت می توانید استحمام کنید ( اما موضع حجامت را فقط با آب خالی بشوئید و لیف و صابون نزنید.)
- در صورتی که موضع حجامت کبود و متورم و دردناک بود ،جهت کاهش درد، یخ را داخل نایلون گذاشته و چند مرتبه به مدت یک دقیقه روی موضع بگذارید .در صورت ادامه یافتن درد حتماً با پزشک معالج تماس حاصل نمایید.
- پس از حجامت گاهی ضعف ، سردرد، سرگیجه ، تپش قلب ، گرفتگی عضلات و برخی ناراحتی های جزئی دیگر ممکن است پیش آید ، که اغلب پس از یک الی سه روز برطرف می شود .در صورتی که این ناراحتی ها نگران کننده و آزار دهنده بود حتما ً با پزشک خود تماس بگیرید یا مراجعه حضوری کنید. (مصرف شربت عسل و مزه مزه کردن عسل هر دو ساعت یکبار بسیار مفید است).
- حجامت بار اول ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد یا حتی گاهی ( به طور موقت ) برای مدت کوتاهی موجب افزایش برخی از علائم بیماری و درد شود عجله نکنید و نگران نشوید .با پزشک خود تماس بگیرید یا مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند.
- پس از حجامت 12 ساعت نزدیکی (مقاربت جنسی ) ممنوع است.

گردآورنده :گروه تحقیقاتی دکترافشاری( موسسه حجامت مازندران وسایت کیمیامهرطب) تلفن:021-66414304-66407541

دیدگاه‌ها   
-1 #2 مدیر سایت 1395-07-19 20:18
به نقل از احمد:
سلام / بنده 94/2/15 به مطب مراجعه کردم میگرن داشتم و غلظت شدید خون / الان تمامی تدابیر رو رعایت کردم و خونم خوبه وسرمم خوبه / اما الان مدت یک هفته س وقتی میخوابم سرگیجه میشم و میخوام بلند بشم به شدت سرگیجه میشم/توضیح اینکه من شش ماهه نمک نخوردم . خواهشن اگه باید بیام ویزیت شم بگید اگه تدابیری هست بگید انجام میدم

با سلام
در صورت امكان مراجعه مجدد داشته باشید.
نقل قول کردن
0 #1 احمد 1394-09-30 11:04
سلام / بنده 94/2/15 به مطب مراجعه کردم میگرن داشتم و غلظت شدید خون / الان تمامی تدابیر رو رعایت کردم و خونم خوبه وسرمم خوبه / اما الان مدت یک هفته س وقتی میخوابم سرگیجه میشم و میخوام بلند بشم به شدت سرگیجه میشم/توضیح اینکه من شش ماهه نمک نخوردم . خواهشن اگه باید بیام ویزیت شم بگید اگه تدابیری هست بگید انجام میدم
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌ باشند و فعالیت‌ های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده توسط سایت با مجوز نشر از صاحب امتیاز اثر می باشد.

خبرنامه